Kontynuując wątek na temat sprzętu który posiadam lub konfigurowałem, teraz będzie o telewizorach. Dokładniej o telewizorach firmy Samsung. Jeden większy to Samsung LE40B650 a mniejszy to Samsung LE37C650. Jeden posiadają moi rodzice, drugi jest moją własnością. Oba sprzęty wpierają technologię DLNA/UPnP. Czyli najogólniej rzecz ujmując, potrafią odtwarzać zdalny kontent dostępny przez sieć LAN.
Na Linuksie najpopularniejsze rozwiązanie dla DLNA to użycie programu MediaTomb lub MiniDLNA. W sieci jest bardzo wiele tutoriali i opisów jak oba skonfigurować, szczególnie przy pomocy MediaTomba, więc nie ma sensu tego tutaj przytaczać.
Konfiguracja routera i Linuksa jest dość prosta – w dwóch routerach z jakimi miałem do czynienia wystarczyło włączyć opcję UPnP. Nie udało mi się zmusić modelu Samsung LE40B650 do odtwarzania udostępnianych przez MediaTomba filmów, mimo zastosowania popularnego obejścia problemu. MiniDLNA mimo że jest prostszy, nie stroi żadnych fochów więc na nim ostatecznie się oparłem.
Oba telewizory bardzo dobrze odtwarzają udostępniane materiały różnych typów: zdjęcia, muzykę w formacie MP3, filmy wideo zakodowane w formacie MP4, AVI, DivX, Matroska itp. Jedyny problem powstał na Samsung LE40B650 przy odtwarzaniu filmów z dźwiękiem DTS. Sprzęt wyświetlał komunikat o braku wsparcia dla tego typu dźwięku. Podejrzewam że ten model nie ma albo zainstalowanego kodeka albo w ogóle mieć nie miał ze względu na brak licencji na DTS.
Problem z dźwiękiem obszedłem trochę siłowo, mianowicie każdy taki film z dźwiękiem DTS rozdzielam na dwa strumienie: dźwięk i obraz. Używam do tego pakietu mkvtoolnix. Następnie plik z wyodrębnionym dźwiękiem DTS konwertuję na format AC3 przy pomocy ffmpeg i całość łączę znowu przy użyciu mkvtoolnixa. Opcjonalnie można jeszcze wykonać „hardsubbing” napisów do strumienia wideo, ale ten proces jest bardzo pracochłonny – na słabym procesorze film 4GB potrafi się konwertować od paru godzin do pół dnia :-). Konwersję taką wykonuję przy użyciu mencoder-a.
Po reorganizacji sprzętów i mebli padło na to, iż telewizor u rodziców oddali się od routera na tyle znacznie, iż nie opłaca się ciągnąć do niego kabla ethernet. Dlatego niejako zmuszony zostałem do kupna adaptera WiFi przystosowanego do obsługi sieci WiFi dla telewizorów Samsunga. Urządzenie mimo iż niepozorne spisuje się bardzo dobrze.
Podsumowując, można powiedzieć iż telewizory Samsunga odznaczają się ponadprzeciętnymi właściwościami multimedialnymi i w połączeniu z Linuksem (i nie tylko) potrafią zapewnić sporo rozrywki i zabawy 🙂
Skrypty:
#Konwersja dźwięku z filmu do pliku AC3 ffmpeg -i orginalnyPlikZFilmem.mkv -vol 750 -threads 4 -acodec ac3 -ac 6 -ab 448k wyjsciowyPlikAudioAC3.ac3 #Łączenie dźwięku AC3 ze strumieniem wideo. Wynikiem jest nowy plik MKV mkvmerge -o docelowyPlikWynikowyZeZlaczanymDZwiekiemAC3iObrazem.mkv \ "--language" "1:eng" "--default-track" "1:yes" "--forced-track" "1:no" \ "--display-dimensions" "1:1280x528" "--default-duration" "1:23.976fps" \ "--compression" "1:none" "-d" "1" "-A" "-S" "-T" "--no-global-tags" \ "--no-chapters" "orginalnyPlkikZFilmem.mkv" "--language" "0:pol" "--forced-track" \ "0:no" "--compression" "0:none" "-a" "0" "-D" "-S" "-T" "--no-global-tags" \ "--no-chapters" "plikZeSkonwertowanymDzwiekiemAC3.ac3" "--track-order" \ "0:1,1:0" #Wgrywanie (hardsubbing) napisów do filmu mencoder orginalnyPlikZFilmem.mkv -o wyjsciowyStrumienWideoZWgranymiNapisami.h264 \ -nosound -ovc x264 -sub plikZNapisamiDoFilmu.txt -subcp cp125 \ -x264encopts bframes=3:weight_b:partitions=all:8x8dct:subq=5:frameref=2:bitrate=7000
0 Komentarze.